ЗАВИЧАЈНО УДРУЖЕЊЕ МАРКОВИЋИ: ТРАДИЦИЈА ОКУПЉАЊА МАРКОВИЋА У КНЕЖЕВУ

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Давно је речено да „добро урађени мали послови отварају знатно веће.“ Том пословицом воде се и чланови Завичајног удружења Марковићи из Кнежева, који су ове године окупили 161 учесника на дводневном дружењу под називом „Заједно у родном крају“.

Тим поводом обавили смо разговор са предсједником Управног одбора Завичајног удружења Марковићи, Бошком Марковићем, и сазнали тајну окупљања бројних Марковића у Кнежеву, већ шесту годину заредом, али и информације о раду и активностима Завичајног удружења Марковићи.

УРЕДНИК: КАКО СТЕ ДОШЛИ НА ИДЕЈУ О ОСНИВАЊУ ЗАВИЧАЈНОГ УДРУЖЕЊА МАРКОВИЋИ? ШТА ВАС ЈЕ ТО ОХРАБРИЛО ЗА ОВАЈ ПОДУХВАТ? БОШКО: Прије шест година (2016. године) организовали смо уређење два гробља у нашем засеоку и били пријатно изненађени одзивом нас поријеклом из тог прелијепог планинског засеока подно планине Јежице, али разбацаних по многим тачкама глобуса. То нас је охрабрило да се сљедеће 2017. године први пут окупимо у родном крају, и то првог викенда у августу на пропланку Гај, који поред дивне четинарске шуме има и два извора питке воде. Били смо више него пријатно изненађени одзивом, са различитих страна и из више земаља дошло нас је преко 100, и то четири генерације. Одржали смо оснивачку скупштину и изабрали први седмочлани управни одбор. Оно што смо на оснивачкој скупштини обећали и преузели, већ од јесени смо почели реализовати. Урадили смо потребне документе Завичјног удружења: Статут, Програм рада, Пословник о раду УО и др, урадили смо и фејсбук страницу.

УРЕДНИК: РЕКЛИ СТЕ НАМ ДА СЕ ВЕЋ ШЕСТ ГОДИНА ЗАРЕДОМ РЕДОВНО ОКУПЉАТЕ И ОРГАНИЗУЈЕТЕ ЗАЈЕДНИЧКО ДРУЖЕЊЕ ЗА СВЕ МАРКОВИЋЕ ПОРИЈЕКЛОМ ИЗ ОВОГ КРАЈА. МОЖЕТЕ ЛИ НАМ ОПИСАТИ КАКО ПРОТЕКНЕ ЈЕДНО ВАШЕ ЗАЈЕДНИЧКО ДРУЖЕЊЕ?БОШКО: Пошто почетком августа запослени најчешће користе годишњи одмор и у великом броју иначе долазе у родни крај, договорили смо се да свако сљедеће дружење буде првог викенда у августу и тај договор досљедно поштујемо. Једино је наше четврто дружење 2020. године, због ограничења усљед пандемије корона вируса, било ограниченог обима и са знатно мањом посјетом. На осталим дружењима одзив је било одличан, из године у годину расте и на овогодишњем шестом дружењу у суботу нас је било 161.

С циљем да се у Гају сви лијепо осјећају, детаљно припремамо свако дружење. Наш позив буде отворен за све који имају било какву везу с Марковићима: комшијску, породичну, кумовску, пријатељску, другарску и сл.Тако су у програму занимљиви садржаји за све узрасте од најмлађих до најстаријих, једнако и за жене и мушкарце. Програм дружења сваке године побољшавамо и уводимо нове садржаје. Дружење почиње у суботу посјетом гробљу одајући дужну пошту нашим прецима, а завршава се око 15.00 сати у недјељу.  На мјесту дружења у Гају окупимо се око 12 сати и прво што урадимо је заједничка фотографија. Потом настављамо са садржајним програмом: потезање конопца, одвојено за мушкарце и за жене, фудбалске утакмице, прво жене (једна од најзанимљивијих тачака), потом мушкарци различитих узраста. Нађе се ту и трчање у џаку, опет одвојено за најмлађе, жене и мушкарце, трчање најмлађих (предшколски  узраст), али и оних преко 60 година. Стигнемо и да богато ручамо уживајући у домаћој храни. Док трају такмичења служе се уштипци, пројице, кифлице и домаћи сир. Ручак почиње чорбом, затим иде комбинација јагњећег и свињског печења уз салату и домаћи хљеб, и на крају разни колачи које припремају наше вриједне домаћице. Послије свега на ред дође и опуштање уз пиће и добру музику.

Другог дана, у недјељу ујутро одржимо годишњу скупштину Удружења, а потом на ред долази одлична цицвара коју приреме наше домаћице. Такмичимо се и у недјељу, и то у бацању камена с рамена, скоку из мјеста, у ношењу јајета на кашици у више категорија, што је посебно занимљиво, а од ове године и у минимаратону шумском стазом дугом око 800 м. На крају побједницима буду уручена пригодна признања, поред диплома и захвалница ту су и већ препознатљиве мајице Завичајног удружења.  О атмосфери током дружења најбоље говоре бројне фотографије и видеоклипови, које се могу погледати на нашој фејсбук страници.

УРЕДНИК: ДА ЛИ ЈЕ ЦИЉ ВАШЕГ ОКУПЉАЊА САМО ДРУЖЕЊЕ ИЛИ ПОСТОЈЕ И ДРУГЕ ИДЕЈЕ И ПРОЈЕКТИ КОЈЕ ВАС ДРЖЕ НА ОКУПУ? БОШКО: Велика је ствар једном годишње окупити оне који воде поријекло из овог краја и њихове госте. Али није само то сврха нашег организовања! Бројне су активности у нашем Програму рада, на првом мјесту рјешавање кључних проблема у родном крају – пут, вода, одржавање гробља, уклањање смећа, уређење извора питке воде којима наш крај обилује. Охрабрујемо и промовишемо активности најмлађих, јачамо еколошку свијест и одговорност према заједничким добрима. За ово кратко вријеме од оснивања Завичајног удружења урађено је доста. Припремили смо озбиљан пројекат за изградњу сеоског водовода за два засеока, спроводимо редовне акције чишћења села, ставили ознаке на путу и сл. Наше мјесто дружења добија обрисе излетишта, обезбиједили смо приступни пут, а купили смо и земљишну парцелу за мјесто дружења, с циљем да то буде мјесто не само редовних окупљања него и организовања ширих скупова и манифестација.

УРЕДНИК: ШТА МОЖЕМО ОЧЕКИВАТИ ОД ЗАВИЧАЈНОГ УДРУЖЕЊА МАРКОВИЋИ У БУДУЋЕМ РАДУ? ДА ЛИ ВАС ОЧЕКУЈУ ЈОШ НЕКИ СКОРИЈИ ПРОЈЕКТИ, ИДЕЈЕ? БОШКО: Настављамо да реализујемо наш Програм у којем су поред инфраструктурних пројеката у нашем мјесту и бројни други задаци: привлачење чланства, укључивање у бројне хуманитарне активности од ширег значаја и др. Како сам већ рекао, један од важних задатака је уређење мјеста гдје се дружимо с циљем да то буде излетиште. Посебно нам је важно да развијамо свијест и одговорност младих о потреби очувања и његовања околине и узимања учешћа у акцијама од ширег друштвеног значаја.

УРЕДНИК: Хвала много Бошку на овoм разговору. Вјерујемо да ће Марковићи још дуго година да преносе ову традицију на своја покољења. Такође, надамо се да ће и други препознати вриједности заједничког окупљања у родном крају, и водећи се идејом Завичајног удружења Марковићи, оживјети своја огњишта.

Уколико неко жели да се прикључи Завичајном удружењу Марковићи и подржи њихов рад, може да контактира Бошка или фб страницу Завичајно удружење Марковићи.

Погледајте, како је то изгледало на заједничком дружењу Марковића, „Заједно у родном крају“…