PROJEKAT „ROOT OF THE FUTURE“:MLADI IZ KNEŽEVA U POSJETI STEĆCIMA I SPOMENICIMA HERCEGOVINE

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Nastavak projekta „Root of the future“ u organizaciji CISP (Comitato Internazionale per lo Sviluppo dei Popoli), donio je nove trodnevne aktivnosti upoznavanja sa stećcima Hercegovine. Ovaj put utiske o učešću u projektu ispred mladih u Kneževu sa nama je podjelila Milica Ćetković.

Prvi dan 29.6.2022.godine učesnici ogranizacije MAK (Mladi aktivisti Kneževa) i članovi planinarskog društva „Vilenska vrela“ Kneževo su otputovali na trodnevni izlet u sklopu projekta „Root of the future“ organizacije CISP. Cilj ove posjete bio je osvješćivanje mladih o značaju stećaka i spomenika na području Bosne i Hercegovine i uz to upoznavanje i druženje mladih aktivista iz različitih dijelova BiH. Pored učesnika iz Kneževa u sklopu ovog projekta našli su se i učesnici iz Tuzle i Trebinja sa kojima smo obilazili nekoliko nekropola i spomenika širom BiH. Nakon kraćeg putovanja susreli smo se sa učesnicima iz Tuzle i nastavili put zajedno. U autobusu nas je dočekala prijatna atmosfera sa puno zanimljivih priča o planinama i rijekama BiH u našoj okolini koje su nam pričali profesori i studenti sa fakulteta u Tuzli. Kada smo došli u Mostar pridružile su nam se i učesnice iz Trebinja gdje smo imali i ručak iz uz prijatan razgovor i dobru atmosferu smo započeli naše druženje. Nakon ručka posjetili smo nekropolu Krekovi (koja se nalazi pod zaštitom UNESCO-a) u blizini Nevesinja koja nas je očarala svojom pričom i ljepotom. Nekropola broji 462 stećka sto je čini najvećom nekropolom u Bosni i Hercegovini. Profesori istorije i studenti objasnili su nam značaj ove nekropole i odgovorili na naša pitanja . Takođe smo posjetili i nekropolu Morine koja se naziva „Evropskim Tibetom“ a njeno ime potiče od staroslavenske boginje Morane koja je ljudima donosila smrt. Ova nekropola je odisala kako ljepotama stećaka tako i ljepotom prirode. Oko 18:00 časova pristigli smo u Blagaj gdje smo odsjeli i imali i večeru, a nakon večere smo se malo bolje upoznali sa ostalim učesnicima i razmijenili svoje dosadašnje iskustvo u omladinskom aktivizmu.

Sledeći dan smo posjetili nekropolu „Radimlje“ kod Stolca na kojoj su se nalazili neki od najočuvanijih stećaka u Bosni i Hercegivini. Potom smo otputovali u Trebinje gdje smo se smjestili i imali večeru. Nakon večere učesnice iz Trebinja povele su nas u šetnju kroz park i nastavili druženje prenoseći dosadašnje utiske.

Poslednjeg dana posjetili smo „Muzej Hercegovina“ koji je nastao je po ideji Jovana Dučića. Osnovan је 1952. godine s ciljem da pronalazi, prikuplja, čuva i javnosti prezentuje bogatu kulturno-istorijsku baštinu Hercegovine. Takođe smo posjetili Arslanigića (Petrovića) most koji je izgradio Mehmed-paša Sokolović 1547.godine. Oko 13:00 časova tog dana naša poslednja destinacija bila je manastir Tvrdoš. Manastir je poznat po činjenici da je u njemu Sveti Vasilije Ostroški primio monaški postrig i sveštenički čin, nakon čega je izvjestan period službovao kao paroh popovopoljski. To je razlog zašto se Sveti Vasilije naziva još i “Ostroški i Tvrdoški”. Posebnost unutrašnjosti današnje crkve je stakleni pod, koji predstavlja svojevrstan “prozor u prošlost” kroz koji se mogu vidjeti temelji crkve iz IV vijeka. Za nas kao i naše kolege iz drugih organizacija ovo je bio nevjerovatan doživljaj. Po završetku ove posjete imali smo ručak na kojem smo sumirali naše utiske i uživali u poslednjim momentima našeg druženja. Oko 15:00 časova napustili smo Trebinje i uz par suza smo se vratili kući.

„Za mene lično je ovo bilo jedno predivno iskustvo, jer sam imala priliku da upoznam bogatu kulturno-istorijsku baštinu naše Hercegovine, ali isto tako i da saznam i doživim nepokolebljive činjenice i dokaze o postojanju i značaju brojnih stećaka i spomenika širom Bosne i Hercegovine. Vjerujem i za moje drugare iz Kneževa, Tuzle i Trebinja. “ – kaže Milica.