Представници Планинарског друштва “Виленска врела” из Кнежева упутили су Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске иницијативу за заштиту кањона ријеке Цврцке.
У документу, упућеном ресорном министарству, наводи се да је овај кањон у Просторном плану до 2025. године потенцијално подручје Еколошке мреже РС, те да “Виленска врела” као друштво које се бави заштитом природе има за циљ обезбједити статус овог природног добра.
“Потребно је утврдити категорију заштићеног подручја и мјере заштите. Надамо се да ће након валоризације подручја од стране Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа и израдом Студије заштите утврдити се да кањон ове ријеке заслужује статус заштићеног подручја”, наводе у Удружењу “Виленска Врела”.
Планинари су у борби за заштиту ријеке са бројним каскадама, слаповима, брзацима и водопадима добили и подршку локалне власти и заједнице.
У Писму подршке, које потписује начелник Кнежева Горан Боројевић, се наводи да су планинари из овог удружења провели бројне акције и радионице за дјецу и младе, те својим активностима се представили као амбасадори природних љепота ове општине и туристичких потенцијала Републике Српске.
“Досадашњим ангажманом и залагањем, увијек су уживали подршку општине, у складу са нашим могућностима. Сада смо спремни да пружимо подршку у смислу ангажмана људи, размјене информација, као и финансијску подршку за израду Елабората студије оправданости за заштиту кањона Цврцке”, наводи се у писму подршке.
Подршка је стигла и од Шумског газдинства “Чемерница” у чијем се допису наводи да Шумско-привредном основом планирана заштита извора питке воде и очувања природне љепоте Виленског врела.
Иницијатива за заштиту Цврцке је дио пројекта „Мисли о природи!” у области заговарачке мреже, односно дијелу великог трогодишњег пројекта којег имплементира Центар за промоцију цивилног друштва CPCD, а финансијски подржава Влада Шведске.
Цврцка је највећа лијева притока Врбање. Извире на сјевероисточним падинама Чемернице, на вододијелници са Јакотином и потоцима који се улијевају у Угар. За обилазак готово нестварног кањона ријеке Цврцке потребно је од 6 до 10 часова.
Са својим многобројним водопадима, каскадама, стрмим литицама и природним тобоганима ова локација чини прави изазов за љубитеље кањонинга. Долина Црврцке је атрактивна за пјешачење, јер цијелом дужином кањон прати пјешачка стаза, са сликовитим пејзажима и аутентичним воденицама.
seesrpska.com