Opčinjeni ljepotama, divljinom, bujnim biodiverzitetom i netaknutom prirodom kneževskog kraja, a naročitom gostoljubljivošću domaćina, ekipa planinara iz Srbije, predvođena Nenadom Nešić prepoznatljivim po portalu Zapali iz grada, protekli vikend je boravila u kanjonima rijeka Duboke, Bukovice i Kobiljske rijeke.
Ovo nije prvi put da borave u Kneževu, a kako kažu sigurno nije ni posljednji.
„Prije 3 godine stupili smo u kontakt sa Planinarskim društvom „Vilenska vrela“ Kneževo, sasvim slučajno, u potrazi za sledećom destinacijom za planinarsku avanturu. Tada smo saznali za kanjon rijeke Cvrcke i ubrzo dogovorili posjetu. Valjda nas je od prvog susreta očarala surova i divlja priroda ovog kraja, ali i srdačni domaćini, od kojih smo saznali i za kanjone ovih manjih riječica, i ovaj put planirali njihovo istraživanje.“ – kaže Nešić.
Prvi dan boravka bio je predviđen za kanjon rijeke Duboke. Ova rijeka izvire ispod Međugorja (1.116 m) i sela Bojići, na nadmorskoj visini od oko 1.030 m. Izvire iz snažnog Gladnog vrela, a do ušća prima vodu brojnih vrela, potoka i potočića, sa obje strane. Dužina kanjona rijeke je oko 8 km i predstavlja prirodnu granicu opština Kneževo i Kotor Varoš. Polazak na stazu je bio iz sela Markovići, a duž planinarske staze prate brojne kaskade, bogat biodiverzitet i žubor rijeke Duboke. Planinare su posebno opčinili vodopati Skakavac i Pod kotlom.
Drugi dan bio je predviđen za istraživanje kanjona Kobiljske rijeke. Inače ovaj kanjon rijeke nije dovoljno istražen i rijetki su oni koji se mogu „pohvaliti“ da su koračali ovim kanjonom, da li zbog vegetacije, bojaznosti od zmija, ili pak strmine terena i nepristupačnosti. Planinari su se za ovaj planinarski izazov naoružali voljom, željom za otkrivanjem novih lokaliteta, ali i alpinističkom opremom. U kanjon su se spustili sa Srebrenika, i obilazili skoro 10 časova, ali su prizori od 15 vodopada koji su se nizali na stazi, bili nestvarni, i svaki od njih još bučniji, snažniji, divlji. U nekoliko navrata morali su da zaobilaze strmine, spuste se niz stijene pomoću užeta. Očaravajući prizori i topot rijeke ih je sve više vukao u dubinu Kobiljske rijeke, do lokaliteta gdje se naišli na ostatke stare kovačnice, stijene gdje se nalazila stara crvkva posvećena Sv.Proroku Iliji, odnosno mjesta spajanja Kobiljske sa Dejanskom rijekom i ulijevanja u rijeku Ugar. Poduhvat za ovu rutu je bio prilično zahtjevan, a svaki od učesnika je kako kažu, osim nestvarnih prizora prave divljinje, za uspomenu taj dan dobio i jednog novog „drugara“ krpelja.
Inače Kobiljska rijeka je lijeva pritoka Ugra. Duga je oko 5 km. Nastaje iz nekoliko izvora-čelenki, od kojih je najpoznatiji Srebrenik (1.010 m). Kao i rijeka Duboka i ova rijeka izvire iz masiva planine Ježica.
Ni treći dan planinarenja kneževskim krajem, nije ostavio drugare planinare ravnodušnim. Za to se pobrinula rijeka Bukovica koja predstavlja desnu i jedinu veću pritoka rijeke Cvrcke, koja izvire na sjeveroistočnim padinama planine Čemernice, na vododijelnici sa Jakotinom i potocima koji se ulijevaju u Ugar. U ovu avanturu planinari su se uputili iz sela Ćelići. Iako Bukovica nije bila u svom snažnom toku i pružila potpunu čaroliju kako to ona umije, prirodni ambijent ove riječice bio je dovoljan da zaokruži trodnevnu avanturu kneževskim krajem i ostavi dodatne utiske na planinare.
Kako kažu planinari, ne moguće je dočarati riječima, fotografijom, utiske koje nas preplavljuju. Nevjerovatno je da ovolika količina prirodnih fenomena postoji na prostoru jedne male opštine poput Kneževa, a koliko smo čuli još je kanjona koje trebamo doći i istražiti u Kneževu, kažu kroz šalu drugari planinari iz Srbije.