Агенција за безбједност саобраћаја Републике Српске заједно са Министарством саобраћаја и веза, Министарством унутрашњих послова, Министарством просвјете и културе, Ауто-мото савезом Републике Српске и јединицама локалне самоуправе и ове године реализује превентиву кампању под називом „ВОЗАЧИ, ШКОЛА ЈЕ ЗА НАС, ОПРЕЗ ЈЕ ЗА ВАС“.
Кампања је прије неколико дана започела у Бијељини, а данас је је основцима првог и другог разреда у Кнежеву ову кампању представио испред Агенције за безбједност саобраћаја Никола Торбица. Он је на саобраћајном полигону који је био постављен испод ЈУ ОШ „Доситеј Обрадовић“, на игралишту, презентовао саобраћајне знакове, показао ученицима како да се понашају и безбједно учествују у саобраћају.
У овој кампањи данас су учествовали и представници Аутомото друштва из Кнежева. Свим учесницима је након успјешно изведених показних вјежби, додјељени поклони са бојанкама, сликовницама и флуросцентним тракицама.
Циљ провођења кампањe „ВОЗАЧИ, ШКОЛА ЈЕ ЗА НАС, ОПРЕЗ ЈЕ ЗА ВАС“ је повећање нивоа безбједности саобраћаја у Републици Српској, првенствено утичући на возаче којима се скреће пажња да је почела нова школска година, да морају бити опрезнији и очекивати повећано учешће дјеце у саобраћају. Поред тога кампања утиче и на дјецу која учествују у саобраћају да поштују правила и буду
опрезнија приликом кретања.
Безбједност дјеце у саобраћају зависи од одговорности свих одраслих, било да су у питању возачи, родитељи, васпитачи, учитељи и др. Возачи нису само дужни повећати опрез у близини школа, вртића, паркова, игралишта, возити прописаном брзином, већ пратити и претпоставити дјечије поступке.
Безбједност у саобраћају је дио опште безбједности сваке земље. Један од примарних циљева је подизање свијести јавности о трагичном страдању људи у саобраћајним незгодама и превенција истих.
„Улога локалних заједница на рјешавању проблема безбједности саобраћаја је врло битна. Треба нагласити да локалне заједнице управљају свим локалним и некатегорисаним путевима, а самим тим и безбједношћу дјеце на тим путевима.
Да би се смањио број саобраћајних незгода неопходно је да се у што ранијој животној доби започне са учењем и одгојним процесом како би се дјеца свјесно и одговорно понашала у саобраћају.“ – нагласили су из Агенције за безбједност саобраћаја.