Иломска

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on print

Иломска је десна и највећа притока Угра. Извире на Влашићу, у рејону званом Преливоде – развођу са Врбањом, Угром и Билом – на надморској висини од око 1550 м. Дуга је око 20 км. Протиче између обронака Жежничке греде (1477 м) и Јаворка (1499 м). Има изузетно кривудав ток око Лисине (1494 м) и Руњавице (1316 м), кроз четинарску шуму смрче, јеле и смрчево-букобих састојина. Вододијелница је (у радијусу од око 2–3 км) на превоју између Влашића (1933 м) и Меокрња (1425 м). Ту се раздвајају сливови Врбање, Угра и Лашве (југозапад), односно Врбаса, Усоре (тј. Босне, на сјевероистоку.

Иломска 1 – Срђан Раљић

У водотоку испод Петрова Поља (од засеока Никодиновићи) има неколико кривина под јако великим угловима, који су одређени конфигурацијом матичне стијене корита.

Најиздашнија притока је Манатовац (врело – непосредно уз сâмо корито ријеке), Мала Иломска и Деветеро врела (десне), те Црна ријека (лијева). На Равном Омару (испод Лисине и села Понорци), Иломска улази у уску висораван – све до „Корићанског моста“, а затим у дубоки кањон па клисуру, испод Корићанских стијена (лијево) и села Марићи и Ђенићи, тј. Марића и Имланских стијена (десно).

Иломска 2 – Срђан Раљић

Након два водопада (великог и малог), улијева се у Угар, неколико километара низводно од села Витовље. Велики водопад је висок чак око 40 м, а неупадљив је са околног (корићанско-имљанског) платоа. У овој дивљини, водопади све више привлаче пажну планинара, туриста и риболоваца, а окомита стијена са које ријека пада, погодна је за алпинистичке подухвате.

Иломска 3 – Срђан Раљић
Велики водопад – Владимир Миловац